Oto najbogatsi autorzy tekstów piosenek wszech czasów

Opublikowano 03/15/2021
Reklama

Oto najbogatsi autorzy tekstów piosenek wszech czasów

Jak pokazuje Drake and Meek Mill autorzy piosenek i śpiewacy nie zawsze są tacy sami. Nie oznacza to, że piosenkarze nie mogą być też sławnymi autorami tekstów. Nazwiska, które zobaczysz na tej liście, są ulubieńcami popkultury, którzy zasłynęli ze swojej sztuki zarówno pisząc na papierze jak i wokalnie – od Joni Mitchell ze swoim kultowym hitem Reprise Records „Woodstock” po autorkę piosenek Carole King która stworzyła setki piosenek które dotarły do listy Billboard Hot 100. Za tantiemy zbierają całkiem niezłe pieniądze.

Here Are The Richest Songwriter Of All Time

Oto najbogatsi autorzy tekstów piosenek wszech czasów

Neil Diamond – $175 millionów

Hity: Song Sung Blue, Cracklin’ Rosie

Neil Diamond to artysta który sprzedał ponad sto milionów albumów na całym świecie i ma na swoim koncie trzydzieści osiem singli które trafiły do ​​10 najlepszych list przebojów na świecie. Jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii. Miał dziesięć najlepszych singli i został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame w 2011 i 1984 roku. Diament jest również znany ze swojego świetnego poczucia humoru. Został sparodiowany przez Willa Ferrella i cieszył się rolą którą zagrał u boku Ferrella w ostatniej części wyprodukowanej przez komika w maju 2002 roku.

Neil Diamond

Neil Diamond

Johnny Cash – $60 milionów

Hity: I Walk the Line, Folsom Prison Blues
Johnny Cash sprzedał ponad dziewięćdziesiąt milionów albumów na całym świecie. Jest on jednym z piosenkarzy odnoszących największe sukcesy w historii. Został wprowadzony do Hall of Fame of Country Music oraz Hall of Fame and Gospel Music Hall of Fame. Jest znany ze swojej muzyki z ostrymi elementami. „Cześć, jestem Johnny Cash” było dla niego pierwszą płytą. Robił proste wprowadzenie przed każdym koncertem uchylając się przed popularnym gatunkiem rocka. W Walk, the Line, filmem rozpowszechnianym przez 20th Century Fox, przypomniano spuściznę Casha.

Johnny Cash

Johnny Cash

Joni Mitchell – $50 milionów

Hity: Woodstock, Big Yellow Taxi

Album Joni Mitchell jest jednym z najlepszych w historii. Jest ona gitarzystką, poetką i pianistką. W swojej muzyce połączyła elementy folku, popu, jazzu i rocka i zaczęła śpiewać na ulicach i w małych barach. Dzięki regularnym rzeczom i demonstracjom aktywnie działała w kontrkulturze Baby Boom. Wśród jej największych hitów znalazły się jej piosenki „Big Yellow Taxi”, „Woodstock” i Both Sides, wszystkie wydane przez Reprise Records. Została zauważona również ze względu na swoją zdolność adaptacji. Wiele razy zmieniała swój wygląd i głos stając się inspiracją popową i elektroniczną.

Joni Mitchell

Joni Mitchell

Jerry Garcia – $40 milionów

Hity: Truckin’, Sugaree

Jerry Garcia urodzony w San Francisco przez całą swoją trzydziestoletnią karierę był częścią tego popularnego zespołu. Ma też kilka innych zespołów i inne solowe albumy ba swoim koncie. Na liście „100 największych gitarzystów” magazynu Rolling Stone zajął 13. miejsce. Był głównym autorem piosenek Grateful Dead, najbardziej znanym ze swojego stylu psychodelicznego rocka. Truckin ‘, „Truckin’”, był znany ze swojej improwizacji i solówek gitarowych, które bardzo mu odpowiadały, ponieważ łagodziły stres – powiedział kiedyś w wywiadzie.

Jerry Garcia

Jerry Garcia

Paul Simon – $75 milionów

Hity: Bridge Over Troubled Water

Prawie każda piosenka w tym „Mrs. Robinson”, „Sound of Silence” i być może ich najpopularniejszy hit „Bridge Over Troubled Water” należący do Columbia Records został napisany przez Paula Simona. Duet rozpadł się w 1970 roku, a Graceland, pod wpływem Republiki Południowej Afryki, w której przez jakiś czas mieszkał został wydany przez Simona. Graceland sprzedał się w 14 milionach egzemplarzy po wydaniu i jest to jego najbardziej udane solowe dzieło do tej pory. Miał karierę na Broadwayu pisząc musicale. Wraz z poetą Derekiem Walcottem napisał książkę „The Capeman”. Był scenarzystą.

Paul Simon

Paul Simon

James Taylor – $60 milionów

Hity: Paint It Black, Night Owl

Pięć nagród Grammy przyznano piosenkarzowi i autorowi tekstów Jamesowi Taylorowi, a Rock and Roll Hall of Fame wprowadziło go w 2000 roku. Jest jednym z najlepszych artystów wszechczasów, który sprzedał 100 milionów albumów na całym świecie. „Fire and Rain” Fire and Rain, nagrał także kilka popularnych piosenek, w tym „How Sweet It Is”, „Handy Man”, „Handy Man” Sweet Baby James, „Sweet Baby James”.

James Taylor

James Taylor

Carole King – $70 milionów

Hity: It’s Too Late, Nightingale, Jazzman
Carole King była jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych autorek piosenek wszechczasów w latach 1950-2000. Napisała lub jest współautorką 118 hitów Billboard Hot 100. Napisała również sześćdziesiąt jeden hitów dzięki czemu stała się najpopularniejszą autorką tekstów i trafiła na brytyjskie listy przebojów. Wydała kilka albumów w tym Writer i Tapestry a jej przełomem był ten drugi. Przez prawie cztery miesiące w Ameryce Tapestry wylądował na listach przebojów a sześć lat później nadal pozostał na listach przebojów. W 2012 roku otrzymała gwiazdę w Alei w Hollywood.

Carole King

Carole King

Stevie Wonder – $110 milionów

Hity: Superstition
Jednym z najpopularniejszych artystów wszechczasów jest Stevland lub Stevie Wonder. Oprócz umiejętności śpiewania i pisania grał również na harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach, harpejji i wielu innych instrumentach. Sprzedał ponad sto milionów płyt i zdobył 25 nagród Grammy oraz otrzymał Oscara (wśród wielu innych wyróżnień). Został również wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame i Hall of Songwriters. Na liście Billboard Hot 100 Wonder miał kilka wielkich hitów. Podpisał kontrakt z wytwórnią Motown. Był i jest znany jako cudowne dziecko.

Stevie Wonder

Stevie Wonder

Billy Joel – $180 milionów

Hity: Piano Man, Movin’ Out (Anthony’s Song)

Dzięki sukcesowi swojej pierwszej piosenki piosenkarz i kompozytor Billy Joel jest nazywany „Piano Man”. Od lat 70 jest solowym artystą w branży. Sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie i jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w Ameryce. Urodził się na Bronksie i porzucił szkołę średnią aby uczyć się muzyki. W 1972 roku przyjął i podpisał kontrakt od Columbia Records. Z 23 nominacji zdobył pięć nagród Grammy.

Billy Joel

Billy Joel

Burt Bacharach – $160 milionów

Hity: Arthur’s Theme, Close to You
Burt Bacharach – autor tekstów jest jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów XX wieku. W 1928 roku urodził się w Missouri i zaczął komponować w latach 80-tych. Przy tworzeniu piosenek nagranych przez ponad 1000 piosenkarzy współpracował z pisarzem Halem Davidem. Jest znany ze swojej pracy z Dionne Warwick jako piosenkarz oraz z progresji akordów i harmonii jazzowej. Współpracował także z mniejszymi orkiestrami przydzielając ich członkom unikalne instrumenty. Jego style to współczesny, łatwy do usłyszenia pop. Gra również na pianinie i śpiewa.

Burt Bacharach

Burt Bacharach

Randy Newman – $50 milionów

Hity: Just One Smile, I’ve Been Wrong Before

Randy Newman – jego charakterystyczny głos i ścieżki dźwiękowa do filmów są bardzo znane. Słynie ze swojego płodnego pisania piosenek i aranżacji. Pracował głównie jako kompozytor filmowy zdobywając dwadzieścia Oscarów oraz otrzymał bardzo wiele nominacji do Oscara.. W 2007 roku został wprowadzony do Songwriters ‘Hall of Fame. Do filmów takich jak Cold Turkey, Meet the Parents, Seabiscuit i dziewięciu różnych filmów Pixar, takich jak Toy Story, Monsters, Inc. i Cars skomponował zarówno filmy animowane, jak i muzykę na żywo.

Randy Newman

Randy Newman

Dolly Parton – $500 milionów

Hity: Jolene, I Will Always Love You, 9 to 5
Dolly Parton oprócz bycia popularną piosenkarką napisała ponad 3000 piosenek. Whitney Houston napisała „I Will Always Love You” i prawie każdy popularny artysta nagrał tę piosenkę. Podczas wywiadu na temat jej pisania piosenek powiedziała, że ​​zaczęła pisać gdy miała zaledwie siedem lat. Niezależnie od tego, czy jest to wiersz, koncept, album czy mała ciekawostka, powiedziała, że ​​codziennie próbuje coś napisać. Mając głęboką tradycję religijną w Appalachach, była pod wpływem swojego ludowego dzieciństwa. Zdobyła 35 nagród BMI.

Dolly Parton

Dolly Parton

Tom Petty – $95 milionów

Hity: Here Comes My Girl, Refugee, Don’t Do Me Like That

Muzyk Tom Petty był jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszechczasów. Kiedy poznał dziesięcioletniego Elvisa Presleya, zainteresował się rock and rollem. Wpływ na niego wywarła także jego wersja punk rocka – The Rolling Stones. Utworzył nieudaną Band of Mudcrutch. Jednak formacja i Łamacze Serc Toma Petty’ego okazali się przełomem. Petty założył grupę w latach 70., a ich drugi album znalazł się na Top 40. Jeszcze bardziej udany był ich trzeci album sprzedający się w dwóch milionach egzemplarzy i singli.

Tom Petty

Tom Petty

Loretta Lynn – $65 milionów

Hity: You Ain’t Woman Enough, Coal Miner’s Daughter

Loretta Lynn to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych gwiazd country w historii muzyki country, która urodziła się w Kentucky. Jest znana z takich hitów jak „You Ain’t Woman Enough, Don’t Come Home A’Drinkin”, „Fist City”, „One’s on the Way” i tak dalej. Jej film biograficzny „The Daughter of the Coal Miner” został nazwany na cześć jej największych przebojów. Sprzedała ponad czterdzieści pięć milionów płyt. Wyprodukowała dwa tuziny albumów, jedenaście numerów i jeden singiel. Tego dnia nadal koncertuje w wieku 87 lat. Jest też w Grand Ole Opry.

Loretta Lynn

Loretta Lynn

Lou Reed – $15 milionów

Hity: Think It Over, Heavenly Arms

Lou Reed był wokalistą i autorem tekstów The Velvet Underground i miała kwitnącą karierę solową która trwała ponad pięćdziesiąt lat. The Velvet Underground nie odniósł komercyjnego sukcesu w swoim czasie, ale jest obecnie uważany za jedną z najbardziej wpływowych podziemnych grup alt-rockowych swoich czasów. W 1970 roku Reed opuścił Velvet Underground i wydał 20 solowych płyt. Dobrze sobie radził z drugim i trzecim albumem ale miał też kilka wzlotów i upadków. Ożywiły go późniejsze płyty – New Sensations i New York.

Lou Reed

Lou Reed

Kris Kristofferson – $160 milionów

Hity: Me and Bobby McGee, Sunday Mornin’ Comin’ Down
Kris Kristofferson jest piosenkarzem i autorem tekstów z udaną karierą jako wykonawca. Był pisarzem dla innych śpiewaków i często łączył swoje utwory z popularnym pisarzem Shelem Silversteinem. Był znany, w tym on, Waylon Jennings, Johnny Cash i Willie Nelson, ze swoich wyjętych spod prawa kolaboracji w kraju i The Highwaymen. Zagrał w takich filmach jak Alice nie mieszka tutaj już, Heaven’s Gate, Blade i A Star is Born. Zdobył Złoty Glob za sukces A Star’s Born. Obecnie mieszka na Maui na Hawajach.

Kris Kristofferson

Kris Kristofferson

Paul McCartney – $1.2 bilionów

Hity: Yesterday

Jedynym nazwiskiem, które może przewyższyć Johna Lennona pod względem sławy jest Paul McCartney i ma sens, że był on również współzałożycielem Beatlesów. Miał na koncie ponad 2200 artystów wykonujących utwory zwłaszcza do piosenki Yesterday. Został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame dwukrotnie, raz za jego karierę Beatlesów i karierę solową. Otrzymał osiemnaście nagród Grammy, a on i jego koledzy z Beatlesów otrzymali w 1965 r. Tytuł MOB. W 1997 r. Otrzymał również tytuł szlachecki za usługi muzyczne.

Paul McCartney

Paul McCartney

Van Morrison – $90 milionów

Hity: Gloria, Brown Eyed Girl

Van Morrison to legenda muzyki, która rozpoczęła swoją nastoletnią karierę zawodową. Jako członek zespołu Them, północnoirlandzkiej grupy R&B, grał w Irlandii w różnych zespołach rozrywkowych i stał się popularny. Był głównym wokalistą nagrywającym wraz z nimi piosenkę „Gloria”, definiującą gatunek. Wydał popularną „Brown-Eyed Girl”. singiel pod koniec lat 60. Jego pierwszym albumem był Astral Weeks, ale początkowo sprzedaż była niska. Ale sensacją był jego drugi album, Moondance. Van Morrison również tego dnia koncertuje, tworząc muzykę.

Van Morrison

Van Morrison

Bob Dylan – $200 milionów

Hity: The Times, They Are A’Changin’, Blowin In The Wind

Piosenkarz ludowy Bob Dylan jest jednym z najwybitniejszych muzyków popkultury (i kontrkultury). Napisał hymny Civil Rights dla „The Times They Are a-Changin ‘” i „Blowin’ In the Wind”, wydając swój tytułowy album na początku lat 60., po którym następowały kolejne hity. Politycznie wydał wiele albumów i singli. Był także jednym z pierwszych, który użył w swojej muzyce rockowej instrumentów wzmacnianych elektrycznie, co było wówczas ruchem kontrowersyjnym. Sprzedał ponad 100 milionów albumów i otrzymał tytuł od prezydenta.

Bob Dylan

Bob Dylan

Brian Wilson – $75 milionów

Hity: Good Vibrations, I Get Around, God Only Knows, Barbara Ann

Brian Wilson jest współzałożycielem Beach Boys. Podpisany w 1962 roku dla Capitolu, napisał ponad dwadzieścia cztery z 40 największych hitów zespołu. Uważany jest za jednego z najbardziej kreatywnych autorów piosenek XX wieku, a niektórzy twierdzą, że jest geniuszem. Wraz ze swoimi braćmi i kuzynem założył Beach Boys. Wilson nadal okazjonalnie koncertuje i nadal jest uważany za ojca chrzestnego indie popu i punk rocka. Choć artyści (w tym Beatlesi) wiele zyskali na ich wpływie, jego melodie i orkiestracje okazały się trudne do zainicjowania.

Brian Wilson

Brian Wilson

John Fogerty – $70 milionów

Hity: Proud Mary, Bad Moon Rising, Fortunate Son
Jako członek Creedence Clearwater Revival, zespołu, który założył wraz ze swoim bratem Tomem, Dougiem Cliffordem i Stu Cookiem, John Fogerty miał zarówno dobrą karierę solową, jak i błyskotliwą. Był gitarzystą prowadzącym, kompozytorem i większość piosenek została skomponowana. Niestety w 1972 roku zespół się rozpadł, a on rozpoczął wielką solową karierę. Rolling Stone umieścił go na 40 i 72 miejscu wśród 100 najlepszych gitarzystów i największych piosenkarzy wszechczasów (odpowiednio). W tym „Proud Mary”, którą Tina Turner ponownie umieszcza w kultowej piosence bop, napisał wiele hitów.

John Fogerty

John Fogerty

Willie Nelson – $25 milionów

Hity: Family Bible, On the Road Again

Urodzony w Teksasie, autor tekstów, piosenkarz i aktor Willie Nelson dostał wielki przełom, kiedy wydał Shotgun Willie. Co więcej, jego albumy Red Headed Stranger i Stardust uczyniły go kultową postacią lat 70. Zagrał także w trzydziestu filmach, napisał wiele książek i pracował jako aktywista na rzecz legalizacji marihuany i używania biopaliw. The IRS Tapes, podwójny album, z którego dochody trafiły do ​​IRS w celu spłaty niezapłaconego zadłużenia podatkowego, jest również znany ze swojego wydania.

Willie Nelson

Willie Nelson

Elton John – $500 milionów

Hity: Rocket Man, Crocodile Rock

Legenda rocka Elton John sprzedał ponad trzysta milionów albumów i miał 58 singli Billboardu w pierwszej 40. W historii Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych jego piosenka „Candle in the Wind”, którą napisał na cześć księżniczki Diana po tragicznej śmierci pozostaje najlepiej sprzedającym się singlem. Zdobył pięć nagród Grammy i kilka innych wyróżnień, co dało mu krytyczny sukces tylko za The Beatles i Madonna. Jest także wybitnym aktywistą LGBTQ, który zebrał ponad 300 milionów dolarów dla osób LGBTQ.

Elton John

Elton John

David Bowie – $100 milionów

Hity: Changes, Space Oddity, Modern Love

Ponad 140 milionów albumów zostało sprzedanych przez Davida Bowiego na całym świecie, zdobywając dziesięć platynowych certyfikatów za swoje liczne przeboje. Był znany z wizualnej prezentacji i ponownego wynalezienia klarownego stylu. Jego alter ego jest Ziggy Stardust, androgyniczna, odważna legenda popu. Urodzony w południowym Londynie Bowie, kiedy był bardzo młody, zaczął studiować sztukę i muzykę. W 1983 roku rozpoczął karierę muzyczną, wydając Space Oddity. Przed swoją nagłą śmiercią w wieku sześćdziesięciu dwóch lat ożenił się z supermodelką Iman. Nadal jest kultowym artystą rockowym i glam rockowym.

David Bowie

David Bowie

Glenn Frey – $200 milionów

Hity: Tequila Sunrise, Lyin’ Eyes, James Dean
Glenn Frey został głównym wokalistą The Eagles (a także ich gitarzystą). Wiele z najbardziej znanych singli, które napisał, to „Tequila Sunrise”, „Lyin ‘Eyes”, „Take It Easy”, „New Kid in Town” i nie tylko. Później poszedł solo, odkąd zespół Eagles rozpadł się w 1980 roku. No Fun Aloud był jego debiutem. Miał wiele hitów, w tym „Blues Smuggler”, „The Heat Is On”, „Sexy Girl” i nie tylko, docierając do czołowych lat czterdziestych. W Nowym Jorku zmarł w wieku 67 lat.

Glenn Frey

Glenn Frey

John Prine – $6 milionów

Hity: Sam Stone, Illegal Smile, Dear Abby

Od lat 70. John Prine jest autorem tekstów i muzykiem z udaną karierą. W wieku czternastu lat nauczył się grać na gitarze, uczęszczając do Folk’s Old Town School w Chicago. Po osiemnastce zrobił sobie przerwę od muzyki i służył w wojsku w RFN. Wrócił do Chicago, gdzie pracował jako mężczyzna, dopóki nie zauważył go piosenkarz Kris Kristofferson i nie wydał swojego pierwszego albumu Atlantic. Słynie z satyrycznych piosenek o sprawach bieżących i życiu w ogóle.

John Prine

John Prine

Bono – $700 milionów

Hity: Sunday, Bloody Sunday

Urodzony w Dublinie, jednym z najpopularniejszych muzyków jest Bono. Jest szefem U2 i pisze prawie wszystkie piosenki U2. Zdobył 22 Grammy dla zespołu. Długo mówił o swoim stylu pisania piosenek. W swoich piosenkach wykorzystuje tematy społeczne i polityczne, a na jego utwory często wpływa jego wychowanie w szkole religijnej. We wcześniejszych utworach brzmiał wyzywająco, ale jak powiedział, „dojrzał” i zaczął pisać o bardziej osobistych doświadczeniach, którymi dzielił się z członkami U2. Piosenkarka Ali Stewart jest żonaty.

Bono

Bono

George Harrison – $400 milionów

Hity: Taxman, Here Comes the Sun
Głównym gitarzystą Beatlesów był George Harrison i nazywano go „Quiet Beatle”, ponieważ nie był jednym z ich najbardziej znanych członków (w przeciwieństwie do McCartneya czy Lennona). (w przeciwieństwie do Lennona czy McCartneya). Napisał kilka piosenek zespołu, w tym Here Comes the Sun, Taxman, Something, itp. George Formby, Carl Perkins, Chuck Berry, Django Reinhardt są jego muzycznymi inspiracjami. Inspirował się także kulturą i muzyką Indii, rozszerzając muzykę pop na twórczość zespołu, włączając w to indyjskie instrumenty i hinduską duchowość. Urodzony w Liverpoolu, zmarł w 2001 roku w LA.

George Harrison

George Harrison

Sam Cooke – $650,000 tysięcy

Hity: Wonderful World, Chain Gang, A Change is Gonna Come
Mieszkańcem, muzykiem i właścicielem firmy był Sam Cooke. Był także wpływowym autorem piosenek. Jego moc w muzyce pop i popularny głos nadały mu tytuł „King of Soul”. Kiedy był młody, zaczął śpiewać, dołączając do The Soul Stirrers, aż do późniejszej kariery solowej. Obsługiwali Aretha Franklin, Al Green, Curtis Mayfield, Bobby Womack, Billy Preston, Marvin Gaye i wielu innych. Sprawił, że James Brown i Otis Redding stali się popularni. Autor AllMusic, Bruce Eder, nazwał go „wynalazcą”. z gatunku soul, urodzony w Mississippi.

Sam Cooke

Sam Cooke

Bert Berns – $20 milionów

Hity: Hang on Sloopy, Twist and Shout, Here Comes the Night

Bert Berns, urodzony w Bronksie, był w latach 60. bardzo wpływowym producentem i autorem tekstów (także autorstwa Berta Russella i Russella Byrda). Popularne utwory, takie jak „Twist and South”, „Hang on Sloopy” i nie tylko, zawierają jego napisy końcowe. Wyprodukował popularne piosenki sygnowane przez Atlantic, Bang i Shout, takie jak „Brown Eyed Girl”, „Under the Boardwalk” i „Baby Please Don’t Go”. Kiedy był młody i mieszkał, tańczył w nocnych klubach mambo. Hawana przed rewolucją kubańską sprowadziła go z powrotem do Ameryki. Zmarł z powodu komplikacji sercowych w wieku 38 lat.

Bert Berns

Bert Berns

Marvin Gaye – $5 milionów

Hity: How Sweet It Is, Ain’t That Peculiar, I Heard it Through the Grapevine

Marvin Gaye, nazywany „Prince of Soul” i „Prince of Motown”, pomógł w stworzeniu brzmienia Motown z lat 60. Zanim został artystą solowym, był pierwszym wewnętrznym graczem sesyjnym. Był jednym z pierwszych muzyków Motown, obok Steviego Wondera, który oderwał się od przemysłu muzycznego i samodzielnie tworzył swoją muzykę. Miał duży wpływ na gatunek neo-soul i muzykę cichej burzy. Za Midnight Love zdobył Grammy. Hymn został zaśpiewany podczas jego ostatniego występu w telewizji podczas meczu gwiazd NBA w 1983 roku. Był także w Soul Train.

Marvin Gaye

Marvin Gaye

Chrissie Hynde – $12 milionów

Hity: Talk of the Town, Back on the Chain Gang

Chrissie Hynde created The Pretenders, her frontwoman since 1978.
Wpłynął na nią ruch kontrkultury hipisowskiej, pracując we wspólnym sklepie odzieżowym z projektantką Vivienne Westwood w Londynie. Porzuciła muzykę dla mody. Wraz z muzykami, takimi jak UB40, Cher i Frank Sinatra, wydała piosenki. Dała go Real Records, Dave Hill, po nagraniu taśmy demo w 1978 roku. Zaczęła spłacać zaległy czynsz, jaki była winna w swoim pokoju do ćwiczeń w Londynie, dzięki czemu wszystko wróciło, a nawet więcej.

Chrissie Hynde

Chrissie Hynde

Lucinda Williams – $15 milionów

Hity: Can’t Let Go, Get Right With God

Piosenkarka country Lucinda Williams, urodzona w Luizjanie, jest jednym z najwybitniejszych ruchów folk-rockowych i country-rockowych. W branży muzycznej działa od 1978 roku i zasłynęła ze swojego stylu, kiedy ukazał się jej debiutancki album Lucinda Williams. Piosenka „Passionate Kisses”, która przyniosła Williamsowi jej pierwszą nagrodę Grammy w 1994 roku, znalazła się na tym debiucie. Jest znana z nieustannej pracy, do tej pory wydała tylko dwa kolejne albumy. Jej wielki przełom nastąpił, gdy straciła złoty certyfikat Gravel Path to Car Wheels.

Lucinda Williams

Lucinda Williams

Harry Nilsson – $7 milionów

Hity: Without You, Coconut
Jako jeden z niewielu odnoszących sukcesy artystów rockowych w swoim wieku, Harry Nilsson przeszedł do historii, nigdy nie grając dużego koncertu ani trasy koncertowej, ale odnosząc znaczący sukces komercyjny. Znany ze swojego stylu Great American Songbook, zmieszanego z karaibskimi dźwiękami, jest artystą. Jako tenor miał zakres trzech i pół oktawy. Miał trwały wpływ na niezależny rock. Pisał piosenki dla takich zespołów jak The Monkees. Nilsson Schmilsson to jego płyta, która odniosła największy sukces komercyjny. Był także członkiem klubu alkoholowego Hollywood Vampires i najlepszym przyjacielem Johna Lennona.

Harry Nilsson

Harry Nilsson

Curtis Mayfield – $10 milionów

Hity: People Get Ready
Curtis Mayfield był członkiem big-bandu The Impressions of the 1950 i 1960, znanego z działalności na rzecz praw obywatelskich i piosenek. Urodzony w Chicago, jako członek chóru gospel, zaczął śpiewać. Kiedy poznał Jerry’ego Butlera, kolegę z artysty, dołączył do zespołu Impressions. Pisał piosenki, które ze względu na ich świadomość społeczną stały się częścią ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jego album „People Get Ready” na albumie Rolling Stone’s Greatest All-Time Songs znalazł się na 24 miejscu. Wyreżyserował też Super Fly.

Curtis Mayfield

Curtis Mayfield

Max Martin – $260 milionów

Hity: Baby One More Time, It’s Gonna Be Me, I Want It That Way

Max Martin is one of our most contemporary authors. Urodzony w Szwecji, po skomponowaniu hitu dla Britney Spears („… Baby One More Time”), The Backstreet Boys („I Want It That Way”) i NYSNC („It’s Gonna Be Me”). Na listach przebojów Billboard napisał dwadzieścia dwa utwory numer jeden. Jest także producentem kilku takich hitów. Pisał także dla Katy Perry, Maroon 5, Weeknd i Taylor Swift. Napisał, że w singlach numer jeden stoi za Paulem McCartneyem i George’em Martinem.

Max Martin

Max Martin

Allen Toussaint – $3 milionów

Hity: Working in the Coal Mine, Yes We Can Can, Java

Allen Toussaint był jedną z najwybitniejszych postaci z gatunku rhythm and blues w Nowym Orleanie, urodzoną w Gert Town w Luizjanie. W latach pięćdziesiątych rozpoczął karierę i został określony jako „postać z zaplecza” za swoje teksty i kompozycje. Utwory takie jak „Fortune Teller”, „Working in the Coal Mine”, „Java”, „Teściowa” i więcej napisał. „Wyprodukował także kilka wielkich przebojów, w tym„ Lady Marmalade ”i„ Right Place, Wrong Time ”. Jako syn starszego sąsiada nauczył się grać na pianinie. Jego tata też grał na trąbce i pracował na kolei.

Allen Toussaint

Allen Toussaint

Chuck Berry – $10 milionów

Hity: Ida Red, You Can Never Tell, Johnny B. Goode

Chuck Berry was dubbed “Father of Rock ‘N Roll.”
Udoskonalił i ponownie zaadaptował rytm i blues, aby stworzyć rock and rolla i stworzył styl gitarowych solówek i efektownych występów, który stał się podstawą gatunku.
Urodził się w St. Louis i od najmłodszych lat zajmował się muzyką. Zaczął grać z Johnnie Johnson Trio, ale miał przerwę, kiedy poznał wokalistę Muddy Waters. Muddy wciągnął go w Chess Records, a Ida Red była jego pierwszym hitem, sprzedając ponad milion płyt.

Chuck Berry

Chuck Berry

Pete Townshend – $105 milionów

Hity: Happy Jack, Pictures of Lilly

Jednym z najpopularniejszych imion jest Pete Townshend. Legendarny współzałożyciel tego zespołu, The Who. Jego kariera zespołowa trwała ponad pięćdziesiąt lat, aw drugiej połowie XX wieku zespół pod jego kierownictwem stał się jednym z najwybitniejszych głosów w muzyce. Skomponował ponad sto piosenek na jedenaście albumów The Who, w tym utwory do dwóch oper rockowych, Tommy i Quadrophenia. Pisał także eseje, felietony, książki itp. Rozpoczął obiecującą karierę jako solista.

Pete Townshend

Pete Townshend

George Clinton – $1.8 milionów

Hity: Can’t C Me, Loopzilla, You’re Thinkin’ Right

George Clinton, były autor tekstów Motown, znany jest z pisania i nagrywania kilku hitów dla niezależnych wytwórni soulowych z Detroit. Założył The Parliaments, swój zespół, który później został przemianowany na Parliament i Funkadelic. W następnych latach Clinton był znany ze swojego charakterystycznego psychodelicznego rocka i electro-funku. Zainspirował muzykę rap, pisząc piosenkę Tupaca „Can’t C Me”. Napisał także „Bop Gun” dla takich artystów, jak Ice Cube, Outkast, Redman, Wu-Tang Clan i nie tylko. Nazywa się C Kunspyruhzy

George Clinton

George Clinton

Isaac Hayes – $12 milionów

Hity: Soul Man

Kluczową siłą stojącą za Stax Records był Isaac Hayes. Był wewnętrznym muzykiem sesyjnym dla wytwórni, zanim został piosenkarzem i autorem tekstów. Urodził się w Tennessee i napisał piosenkę „Soul Man”, która jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych piosenek soulowych. Napisał także słynne piosenki do filmów. Skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Shaft, zdobywając Oscara za swoją muzykę. Zdobył „konkurencyjnego” Oscara jako trzeci Afroamerykanin. Został okrzyknięty Ikoną BMI w 2003 roku, zdobywając dziesięć nagród.

Isaac Hayes

Isaac Hayes

Joe Strummer – $4 milionów

Hity: Rock the Casbah
Joe Strummer to jedna z najbardziej wpływowych postaci punk rocka. Założył zespół The Clash, który został wprowadzony w 2003 roku do Rock and Roll Hall of Fame. Drugi album zespołu na brytyjskich listach przebojów był na drugim miejscu, a ich trzeci i czwarty album w USA odniósł sukces, zdobywając platynę. Współpracował także z zespołami takimi jak The Mescaleros, The Pogues, Latino Rockabilly, 101ers i nie tylko. Miał także karierę solową, napisał muzykę do telewizji i filmu, zrealizował słuchowiska radiowe i stał się głównym wykonawcą dla aktywistycznej organizacji Rock Against Racism.

Joe Strummer

Joe Strummer

Patti Smith – $16 milionów

Hity: Because the Night
Patti Smith jest autorką tekstów, poetką i piosenkarką, a dzięki przełomowemu debiutanckiemu albumowi Horses była wpływową częścią ruchu punk rockowego w Nowym Jorku w latach 70. Jest znana jako laureatka punkowego poety, łączącej poezję i punk rock. Wraz z Brucem Springsteenem napisała piosenkę „Ponieważ noc” i być może jest to jej najsłynniejszy hit. Jest także pisarką i zdobyła National Book Award za wspomnienia zatytułowane Only Kids w 2010 roku. Jest także jedną z największych artystów Rolling Stone.

Patti Smith

Patti Smith

Madonna – $590 milionów

Hity: Like a Virgin, Like a Prayer, Vogue, Hung Up

Madonna jest znana jako Królowa Popu i jest znana z łamania granic w swojej aktorstwie, pisaniu piosenek i śpiewaniu, czasami wywołując kontrowersje w swoich obrazach i tekstach. Muzyką zajmuje się od 1979 roku. Zanim zajęła się muzyką i rozpoczęła pracę jako gitarzysta w Breakfast Club, przeniosła się do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę taneczną. W 1982 roku podpisała kontrakt płytowy z Sire Records. Jej piosenki to „Like a Virgin”, „Ray of Light”, „Confessions on a Dance Floor” i inne, wielokrotnie nagradzane. Inni artyści również określają ją jako inspirację.

Madonna

Madonna

Fats Domino – $8 milionów

Hity: Ain’t That a Shame, Jambalaya, Lady Madonna

Jednym z najbardziej wpływowych muzyków tego gatunku był Fats Domino, pionier rock and rolla z Nowego Orleanu. Zainspirował także R&B. W latach 1955-1960 sprzedał ponad sześćdziesiąt pięć milionów płyt i miał jedenaście dziesięciu najlepszych hitów. Uważano go za skromnego i nieśmiałego przed kamerą, więc jego wpływ na rock jest często pomijany. Znalazł się na 40 najlepszych listach przebojów z 35 albumami. Wydał album „The Fat Man” w 1949 roku, pierwszą rockandrollową płytę sprzedającą się w milionach egzemplarzy.

Fats Domino

Fats Domino

Kurt Cobain – $50 milionów

Hity: Smells Like Teen Spirit, Sappy

Liderem Nirvany, uważanym za jeden z najbardziej wpływowych zespołów generacji X, był Kurt Cobain. Jest także głównym gitarzystą zespołu. Urodzony w Waszyngtonie, on wraz z Aaronem Burckhardem i Kristem Novoselicem założył zespół w 1987 roku. Był on częścią sceny grunge w Seattle. Głównie poprzez swój drugi album, na którym znalazł się singiel „Smells Like Teen Spirit”. Nirvana podpisała kontrakt z DGC i rozkwitła. Cobain był oburzony mediami, twierdząc, że jego przesłanie zostało niewłaściwie zinterpretowane i nadmiernie uproszczone przez główny nurt.

Kurt Cobain

Kurt Cobain

Walter Becker – $20 milionów

Hity: Bad Sneakers, Do It Again

Walter Becker był współautorem i założycielem Steely Dan. Grał także na gitarze i basie w zespołach jazzowo-rockowych. Kiedy obaj byli studentami Bard College, poznał swojego współzałożyciela, Donalda Fagena. Postanowili założyć Steely Dan i przenieśli się do LA. Becker przeniósł się również na Hawaje po zerwaniu z sukcesem komercyjnym i został producentem muzycznym i częścią angielskiego zespołu China Crisis. Steely Dan został zreformowany w 1993 roku przez Fagena.

Walter Becker

Walter Becker

Tom Waits – $25 milionów

Hity: Closing Time, Somewhere
Tom Waits to urodzony w Kalifornii piosenkarz, autor tekstów i aktor. Jest znany ze swojego charakterystycznego, ciężkiego brzmienia i punkowych tekstów. W latach 70. specjalizował się w jazzie, ale miał też wpływy bluesa i wodewilu. Inspiracją jest The Beat Generation i Bob Dylan. W San Diego zaczął śpiewać i przeniósł się do Los Angeles, aby podpisać umowę o azyl. Jego pierwsze albumy były pierwszym albumem, który odniósł sukces komercyjny, w tym Closing Time, Saturday Night’s Heart i Small Change. Waits napisał partyturę Heart do „One” Francisa Forda Coppoli.

Tom Waits

Tom Waits

Dan Penn – $1 milion

Hity: Cry Like a Baby, The Dark End of the Street

Dan Penn jest autorem tekstów, który napisał i nagrał kilka hitów w latach 60., w tym The Dark End of the Street, “Cry Like a Baby” i Do Right Woman. Współpracował z takimi artystami jak The Box Tops, Spooner Oldham, Chips Moman. Ponieważ był nieśmiały przed kamerą, wolał pisać piosenki od popisów. Jego relacja pisarska była udana z Chips Moman dla Press Publishing Company, chociaż para miała konflikt, który zakończył współpracę, którą opisano jako „krótkotrwałą”, ale „intensywną”. Jednym z jego największych sukcesów jest współpraca z Arethą Franklin.

Dan Penn

Dan Penn

Reklama