Evinizde Mutlaka Bulunması Gereken Doğal Ürünler

Yayinlanma tarihi 06/01/2021
Reklam

Arı Poleni

Muhteşem bir iyileştirici özelliği olması sebebiyle arı poleni, çok eski zamanlarda bile tedavilerde kullanılmaktaydı. Kansızlık probleminiz varsa ya da kan şekerinizin dengesini sağlamaya çalışıyorsanız, günlük listesize eklemeniz gereken en doğru şeylerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kısa süre içerisinde yorulmak gibi bir sorununuz varsa ya da damar hastalıklığınız varsa bu sizin için  alternatif bir çözüm önerisi olabilir. Düzenli kullandığınız zaman kendinizi daha enerji dolu hissedersiniz. Daha hızlı doyma hissine varırsınız ve daha uzun süre boyunca kendinizi doygun hissedersiniz. Bu sayede kilo kontrolü yapabilirsiniz. Bağışıklığınızı arttırır, akciğerlerin temizler ve hala bebeğinizi emziriyorsanız anne sütünüzün artmasını destekler ve kalitesini iyileştirir. Alerji problemiz varsa ve cilt problemleriniz olduğunuz kullanabileceğiniz doğal ürünler arasındadır. Kısırlık ve prostat problemi yaşayanlar için alternatif bir çare olduğu söylenmektedir.

Arı Poleni

Zencefil

Birçok kişi tarafından çoğunlukla kış aylarında soğuk algınlığına karşı kullanmak için tercih edilen zencefilin aslında bunun dışında sayısız faydası olduğu bilinmektedir. Muhteşem bir şifa deposu olma özelliğine sahip zencefil, birçok farklı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılması önerilen alternatif bir doğal üründür. Bazı kanser türlerinin tedavisinde, midenizle ilgili yaşadığınız problemlerde, bunların sebep olduğu ağrıları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı ile birlikte olan boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi gelmektedir. Bazı şuruplara tat vermesi için kullanılan bir doğal üründür. Muhteşem lif ve protein kaynağı olan bu doğal ürün sabun ve şampuan gibi ürünlerin içine de esans olarak konulmaktadır. Gaz nedeniyle oluşan karın ağrısına ve astıma karşı kullanılan ürünler arasındadır. Yararları saymakla bitmiyor!

Zencefil

Kurt Üzümü

Kurt üzümü isminin dışında mutluluk meyvesi adıyla da bilinen bu yemiş, birçok meyve sularının içerisinde, salata ve pilavlara lezzet katması amacıyla kullanılır. Sayısız faydası olan bu yemiş, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen bu besin her gün bir avuç kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kanser riskini azalttığı söylenir, hücre yenilenmesini sağlar, metabolizma hızını arttırmak amacıyla tavsiye edilir ve yaşlanma ile beraberinde gelen bazı problemlere karşı sizi korur. Psikolojik olarak yaşayabileceğiniz problemlerin etkisini azaltmak konusunda ve kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar. Kabızlığı önler ve doğurganlığı arttırdığı konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Kurt Üzümü

Pazı

İlk bakışta ıspanağa benzer görünüşü olan pazı hem salata ve yemeklerde kullanılmak üzere tercih edilen bir sebzedir. Çok pahalı bir sebze olmamasına rağmen yüksek bir vitamin ve mineral deposu olduğu bilinmektedir. Diyabet, kansere karşı koruyuculuk sağlayan pazı, zeytinyağlı yemek sevenlerin mutlaka haftalık yaptığı sebzeler arasında yerini almaktadır. Düzenli olarak yemek listenize eklediğinizde pazının hemoroide karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Ödeme karşı ve antioksidan olarak kullanılması önerilen pazı ayrıca, kilo vermenize destek olur, şekeri dengeler ve göz ile ilgili rahatsızlara iyi geldiği söylenir. Zengin bir folik asit kaynağı olan pazı, yorgunluktan dolayı şikayet ediyorsanız sizin için iyi bir doğal alternatiftir. Böbrek konusunda yaşadığınız problemlere ve kansızlığa karşı iyi gelir. Enerji dolu olmanızı sağlar ve kalp krizi riskini azaltmada etkisi olduğu görülmüştür.

Havuç

Her gün yediğimiz birçok yemeğin içerisinde bulunan havuç, A vitamini deposudur. Salatamızda ve içeceklerimizde olmazsa olmazı havuç, göz hastalıklarına karşı sizi korur. Kanser riskinizi azaltır ve destek, olur. Kalp, beyin ve bağırsaklara iyi gelir. Sağlıklı bir görünüme ve parlak bir cilde sahip olmanız gereken A vitaminini, haplar yerine havuçla doğal yollardan elde edebilirsiniz. İnme ya da felç olma ihtimaline karşı sizi korur ve kolestrol problemlerinizin önüne geçer. Kan basıncı dengesini sağlar, göğüs problemlerine karşı sizi korur. Sindirimin kolaylaştırmasının yanı sıra vücudunuzun daha güçlü olmasını sağlar. Astım ya da kronik öksürükleriniz varsa iyi gelecektir. Anne sütünün artmasını sağlar, ciltte görülen yaşlılık etkilerini yavaşlatır.

Havuç

Zerdeçal

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin ismindekş madde  sayesinde vücudumuza olan faydası saymakla bitmez! Köri baharatının ana maddesi olan bu aroma oldukça lezzetlidir. Uzak Doğu’da çok eski zamanlardan kullanılan alternatif  tedavi yöntemlerinden biridir. Kurkumin, alzheimer hastalığı olma riskini azaltır. Sindirim problemleri yaşayanların düzenlemesi için, enfeksiyona sebep olan hastalıklara , cilt sorunlarına, diyabete, romatizma ve kas problemlerine karşı iyi geldiği söylenmektedir. Birçok kanser türünde kullanılan tedavinin yanı sıra alternatif bir yöntem olduğu bilinmektedir. Aktioksidan açısından zengin bir besin kaynağı olması sayesinde, kan basıncı konusunda problem yaşayanlara ve karaciğeriyle ilgili sorunu olanlara önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kullanım alanı sadece bununla sınırlı değil, ayrıca güzelik ürünlerinde, ipek kumaşlara renk vermekte ve deri boyamakta kullanılan bir baharattır.

Mercimek

İki çeşidi olan mercimek, yeşil ve kırmızı olmak üzere, birçok faydası vardır. Mercimeği en çok çorba halinde tüketiriz. Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bu baklagil, ciltte akne oluşumunu engeller, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve göz sağlığı açısından düzenli tüketilmesi önerilir. Günlük menüsüne mercimeği ekleyen kişiler birçok sağlık sorunundan korunmuş olur. Yüksek lif içeriği sayesinde hamilelere de tüketmesi önerilir ve kabızlık problemi yaşamanızı engeller. Kas oranınızı arttırmasına destek olur, kalp problemleriyle karşılaşma riskinizi azaltır.  Çinko, demir ve magnezyum açısından zengin bir depo kaynağı olan mercimeği doğal bir ilaç olarak kabul edebilirsiniz. Saç ve cilt sağlığını korumak amacıyla tavsiye edilen doğal ürünler arasındadır.

Mercimek

Avokado

Diyet listelerinde son zamanlarda oldukça sık rastlanan avokadonun faydaları sayısız. Diyetlerde çokça önerilen bir besin olması dışında, çok kuvvetli bir antioksidandır ve hızlı doygunluk hissine ulaşmanızı sağlar. Çok yağlı bir besin olması yönünden dikkatlice tüketilmelidir ama çok sağlıklıdır. Yağlı yapısı sayesinde yemeklere ayrı bir lezzet katar. Kalp ve göz sağlığı için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Zengin bir potasyum kaynağı olan avokado, hatta muzdan bile daha yüksek oranda potasyum içeriğine sahiptir. K vitamini sayesinde cildi güzelleştirir. Vücudunuzu bağışıklığını arttırır ve folik asit, C ve E vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Yetiştirilmesi oldukça zor olan bir besin olan avokado, Amerika’da son 15 yıldır en çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir.

Avokado

Bitter Çikolata

Çikolatanın adını duymak bile yüzünüzde bir gülümsemeye sebep olmuyor mu? İçerisinde bulunan madde sayesinde vücudunuzda bir madde salgılanır ve bu hormon sizde mutluluk hissi oluşmasını sağlar. Beyin kanamasına gibi büyük sorunlara karşı ve cilt rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Kemik gelişimine destektir ve kendinizi gün içerisinde enerji dolu hissetmenizi sağlar. Çokta bilinmeyen özelliklerinden biri de aslında idrar sökücü olmasıdır. Yedikten sonra kendinizi daha sakin ve rahat hissettirir. Çikolatanın içerisinde bulunan kakao oranı ve cinsinin değişmesine göre çikolatanızın tadı da değişecektir. Çikolata ustalarına göre iyi bir çikolata yediğinizi anlamanın tek yolu ağızınızda erimesi gerekmektedir. Yağ yakımını konusunda da etkili olan bitter çikolata en çok sevilen ve tercih edilen süper besinler arasında yer almaktadır.

Bitter Çikolata

Balkabağı

Birbirinden farklı yemek çeşidinin dışında tatlılarda da kullanılan balkabağı, antioksidan özelliği olması sayesinde vücudunuzun bağışıklığınızı arttırır. Tuvalete çıkma konusunda problem yaşıyorsanız size yardımcı olur, hücre üretimini, yenilenmesini destekler ve göz sağlığınızı korur. Cildinizde oluşan kırışıklıklar sizi mutsuz ediyorsa ya da cildinizin olduğundan daha parlak olmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir sebze. Diyet listelerinde de kullanılabilecek bir besin olan balkabağı, sizi uzun süre tok tutar ayrıca, bağırsak sorunlarına karşı korur. Omega 3, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Metabolizma hızınızı arttırır, alerjik olmaya yatkın ciltleri zamanla iyileştirdiği görülür. Hastalıklara karşı vücudunuzun bağışıklığını arttırır, prostat problemi yaşama ihtimalinizi düşürür. Balkabağında bulunan vitamin ve mineralleri en iyi şekilde koruyarak tüketebilmek için çok uzun süre ısıtılmaması çnerilir ve sadece tüketileceği zaman kabuğundan ayrılmalıdır.

Bal Kabağı

Cranberry (Turna yemişi)

Tadı sayesinde neredeyse herkes bu yemişi çok sever, aslında bu tatlı tadının altında sayısız faydayı da içerisinde barındırıyor. Detoks etkisi gösteren bu besin, vücudunuzdaki toksinlerin atılımında ve ödemin doğal olarak idrar sökücü özelliği sayesinde atılmasını sağlar. Kan basıncının düzenlenmesi ve doğal bir antidepresan etkisine de sahip olması sayesinde ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Vücuttaki oluşabilecek varis oluşumunu engeller, kanser riskini azaltır ve diyabet probleminin daha kötüleşmesini engeller. Birçok farklı şekilde yemek ve tatlılarımızda yer alan  bu yemişin faydası saymakla bitmiyor. İçeceklere de çok hoş bir tat verir ve karaciğerin korunmasında, böbrek yetmezliğinde ve vücuttaki kanın temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Damar sertleşmesini engeller, enfeksiyon olma ihtimaline karşı sizi korur. Sakin ve rahatlamış hissetmenizi sağlar.

Cranberry (Turna yemişi)

Açai

Süper besinlerimiz arasında yer alanlardan biri de açai. Sayısız faydası olan bu besin özellikle Amazon yağmur ormanlarında yetişmektedir. En çok Brezilyalılar tarafından tüketilen bu açai, Brezilyalıların nasıl bu kadar fit vücutlara sahip olmasının sebepleri arasındadır. Güçlü antioksidanlar arasında yer alan açainin içerisinde sütte bulunandan daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Süper meyveler arasında yer edinen açai, kabız olmanızı engeller, vücut bağışıklığınızı arttırır ve kaslarınızın daha güçlü olmasını sağlar. Kilo vermek isteyenlerinde çok tercih ettiği besinlerden olan açai, beyin fonksiyonlarınızı güçlendirir ve vücut şekerinizin dengede olmasını sağlar. Çikolataya benzer bir tadının olmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Açai

Ançüez (Havyar)

Balık yumurtasına ançüez denmektedir. Cildinizde beliren yaşlanma etkilerinden kurtulmanız konusunda size yardımcı olacak bu besin, kozmetik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Cildi gençleştirme konusunda etkisi olması sebebiyle kozmetik sektörünün vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. İçerisindeki bileşenler sayesinde kırışıklıkların azalmasını sağlar. Bu yüzden ançüezin tam olarak bir cilt mucizesi olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız. Yaralarınızın hızlıca toparlanmasını sağlar ve kısa sürede iyileştirir. Oldukça yoğun protein deposuna sahip olan ançüezin beyin gelişiminde pozitif etkileri olduğu görülmektedir. Kaslarınızın güçlenmesini sağlar ve kan şekerinin dengede kalmasında yardımcı olur. İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelir ve vücut bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlar. Enfeksiyona karşı savaşa vücuda iyi bir destek sağlayan ançüez ayrıca kemikleri güçlendirir. Dişi mersin balığından ya da kırmızı somon balığından alınan yumurtaların içerisinde bol miktarda mineral ve Omega 3 içerir.

Ançüez (Havyar)

Greçka (Karabuğday)

Gluten içeriğinin olmaması sayesinde çölyak hastaları tarafından sıkça tüketilen bir besin kaynağıdır. Kansere karşı çok iyi bir koruyucu olduğu söylenen karabuğdayın içeriğinde yüksek oranda protein bulunur, bu nedenle et yerine bile tüketilebilir. Uzun süre tokluk hissi vermesinin sebeplerinden biri de yüksek bir lif kaynağı olmasından dolayıdır. Kolesterol problemi yaşayanların kolesterol seviyelerini dengelenmesinde ve içerdiği yüksek potasyum sayesinde tansiyonun normal seviyelerde olmasını sağlar. Doygunluğun uzun süre kalmasını sağlayan ve kan şekerini dengeleme konusunda yardımcı olur. İçerisinde antioksidan olması sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlar, bu sayede kolon kanseri riskini en aza indirir. Saç ve tırnakların sağlıklı uzamasını sağlar. Ciltte oluşabilecek kırışıklık problemlerinin önüne geçer. Terleme problemi ile yüzleşen kişilerinde tercih edebileceği bir besindir.  Enfeksiyon probleminin önüne geçer  ve diyabet olma riskinizi azaltır. Sıkça yaşadığınız burun kanamanız varsa ona bile iyi geldiği söylenmektedir.

Greçka (Karabuğday)

Rezene

Türkiye’de çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor olmasına rağmen içerisinde barındırdığı mineraller açısından en yararlı bitkiler arasında yer alan rezenenin vücuda sayısız faydası vardır. Yapraklarından çay yapılan rezenenin tohumlarının da çok faydalı olduğu bilinmektedir. Sindirimin rahat olmasında ve bünyeyi güçlendirmesinin dışında antibiyotik etkisi de bulunmaktadır. Kolesterol sorunu yaşayanların bu sorunu dengelemesinde, kansere ihtimalini azalma konusunda çok yardımcı olur. Antioksidan etkisi olması sayesinde herhangi bir şişkinlik yaşıyorsanız ya da kilo vermeye çabalıyorsanız sizin için doğru bir seçim olacaktır. Kan hücrelerinin sayısının artmasında ve akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Kan basıncının düzenli olmasını sağlaması ve kalp sağlığı koruması yönünden çok önemli bir besin kaynağıdır. Cildinizde olan akne problemine karşı size destek olur ve siyah noktaların yok olmasını sağlar. Sağlıklı saçlarınızın ve gözlerinizin olmasını istiyorsanız günlük hayatınıza rezeneyi dahil etmenizi öneririz.

Rezene

Nar

Muhteşem doğal tedavi kaynaklarından biri olan narın çok fazla vücuda yararı olmasının dışında ölümsüzlük ve bereket simgesi olması yönüyle de bilinmektedir. Tadının bazı kısımlarında ekşi veya tatlı olmasının dışında içerisinde yüzlerce parçası vardır ve genellikle herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Düzenli tüketildiğinde hemoraid, sindirim problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca yanıkların tedavisinde, kanserler, eklem ağrılarında, kan problemlerinde, zatürre gibi hastalıklarla savaşmada önemli bir  doğal besindir. Mide bozulmasında, tatlı yemek istiyorsanız, ağız ve diş rahatsızlıkları ile karşılaşıldığında, grip ve öksürüğün kısa sürede giderilmesine yardımcı olur. Kalp sağlığının iyileşmesinde ve korunmasında seçilecek iyi bir besindir.  Cennet meyvesi olarak ta anılan nar, damar tıkanıklığının önüne geçer. Aynı zamanda sıcak havalarda yapılan nar şerbetinin tadı kadar sağladığını sayısız yarar açısıdan da çok önemlidir. Sürekli olan yorgunluğunuz varsa ve bayılma gibi sorunları olanlara önerilen ve tercih etmesi gereken doğal bir çözümdür! Vücuttaki hücrelerin yenilenmesinde faydalı, cilt yaşlanmasını engeller, güneşin sebep olduğu zararlı etkilerinden sizi korur ,ve en önemlisi antioksidan özelliği sayesinde zayıflamaya çalışırken ve kilonuzu korumanızda size yardımcı olur.

Nar

Sardalya

Sardalya balığı depresyona, hazımsızlık sorununa, enfeksiyonlu hastalıklara, kemiklerde olan güçsüzlüğe karşı, kan şekerinin yüksek olması gibi pek çok günlük karşılaşacağımız problemlere karşı size destek olacak bir besin kaynağıdır. İçerisinde yüksek oranda protein olan sardalya, iştahınızı bastırmada size yardımcı olur. Balık türlerinden en temizidir, vitamin ve mineral deposu olarak bilinen bu süper besin kaynağı antioksidan içeriği ve kansere karşı özellikleri olması sayesinde düzenli olarak tüketildiği zaman sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar. Kılçıkları bile birçok besine göre daha faydalı olan sardalya tükettiğiniz zaman, cildinizi tazeler, yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Bu mucizevi özelliklerin içerisinde barındıran balık, beyin fonksiyonlarını gelişmesinde ve güçlenmesinde etkilidir. Çok düşük kalorilidir olması yönünden de diyet listelerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz bir üründür, bu yüzden sıklıkla tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sardalya

Karalahana

Sayısız faydası olan karalahana mucizevi bir besin kaynağıdır. Kanseri önler ve yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engelleme doğal bir destektir. Göz sağlığının, cildin ve kalbi korumada etkili olan karalahana, bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar, vücuttan toksinlerin atılımına yardımcı olur ve bu sayede zayıflama hızınızı arttırır. Karalahananın içersinde A ve K vitaminleri bulunur ve bu bakımından oldukça zengindir, en sağlıklı gıdaların başında gelen bu mucizevi besinin vücuda neredeyse et kadar faydalı olduğu da söylenmektedir. Birçok yemekte kullanılıyor olmasına rağmen bu sebze birçok kişi tarafından sevilmektedir. Karalahananın ayrıca kan yapıcı bir özelliği de vardır. Karalahana aynı zamanda ülsere iyi gelir çünkü iç organlarda olan yaraların hızlıca iyileşmesinde yardımcıdır. Karalahana içerisinde bulunan araştırıldığında bu sebzenin radyasyondan bile koruduğu ortaya atılan iddaalardan sadece biridir.

Karalahana

Sarımsak

Kokusu nedeniyle günlük hayatta tüketilmek için çok tercih edilmiyor olmasına rağmen sarımsağın birçok faydası bulunmaktadır. Damar tıkanıklığına karşı, tansiyon, kolesterol gibi problemlere karşı doğal bir koruyucu olduğu bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri en doğal antibiyotik olarak kullanılan bu süper besin, kansere karşı, Alzheimer’a karşı, yüksek tansiyon, atardamar sağlığı, mide ve bağırsak hastalıklarının önlenmesinde, kalp sağlığını korunmasında, mantar tedavisinde kullanılmaktadır. İştah açıcı özelliği olan sarımsağın ayrıca kabızlığı da önlediği söylenir. Özellikle bir şey yemeden önce tüketilen sarımsaktaki besinleri mide, başka yiyeceklerle karıştırmadan kolayca sindirir. Vücuttaki bakterilerin temizlenmesinde etkili olan sarımsak, saç dökülmesini de azalmasını saç sağlığına iyi hale gelmesini sağlar.

Sarımsak

Kefir

Kefir çoğunlukla marketten kapalı kutularda satın aldığımız fakat uzmanların özellikle evde doğalını mayalayıp tüketmemizi önerdiği bir besindir. Sayısız faydası olan probiyotik süper gıdalar arasında yer almaktadır. Kolesterolün dengelenmesini sağlar, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımına yardımcı olur, böbrek hastalıklarından korur, mantara ve kalp sağlığının korunmasında yardımcıdır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde doğal bir alternatif olarak kullanılır. Hücre ve cilt yenilenmesine destek olur, kırışıklıkların azalmasında, mide bozukluğuna iyi gelir, uyku problemlerini çözer, yoğun baş ağrıları için en iyi çözümlerden biri de kefirdir. Depresyon sürecinde de kefir mükemmel bir yardımcı olmaktadır. Kadınlarda regl dönemi ağrılarını azaltma da ve kansızlığa iyi gelir. Karaciğer hastalıklarını tedavisinde kullanılır.

Kefir

Portakal

C vitamini deposu olarak bilinen ve çoğumuzun sadece bu nedenle tükettiği, kış kahvaltılarının vazgeçilmez enerji içeceği olan portakal suyunun ana maddesi. Süper bir meyve olan portakal, aslında şu ana kadar hiç duymadığımız birçok faydaya sahiptir. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olan portakal; cilt, kozmetik, ilaç, temizlik, parfüm gibi farklı alanlarda da kullanılır. Özellikle bebeklerin ve gençlerin gelişiminde içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde muhteşem bir besindir. Portakal, bağırsak rahatsızlıklarını iyileşmesinde, vücuttan toksinleri atılmasında yardımcıdır, kemikleri ve kasları kuvvetlenmesini sağlar, şeker hastaları için de idealdir. Yorgunluk ve strese karşı tüketilmesi önerilen portakal, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır ve bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırır. Cilt kırışıklıklarını ve yaşlanmayı önlediği söylenen portakal, aynı zamanda uzun ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlerinde tüketmesini önerdiğimiz bir besin! Mevsim geçişlerinde vücut bağışıklığınızı korumak için harika bir meyvedir, C vitamini ihtiyacımızın neredeyse tamamını karşılamamızı sağlar.

Portakal

Asparagus (Kuşkonmaz)

Asparagus yani kuşkonmaz adıyla bilinen bu sebze son zamanların revaçta olan yiyeceklerindendir, tadı ve yararları saymakla bitmeyen müthiş bir gıdadır. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar, idrar söktürücü özelliği vardır ve antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinleri atmaya yardımcıdır, şişkinliği azaltır, zayıflamak isteyenlerin sıkça tüketebileceği bir sebzedir. Kalp dostu olduğu bilinir bu sebeple kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma da etkilidir. Alkali gıdalar olarak bildiğimiz gıdaların temelini kuşkonmaz oluşturur, bağırsakları temizler, romatizma ağrılılarını geçirmesini sağlar, kemikleri kuvvetlendirir ve eklemleri korumada yardımcıdır. Kanın temizlemesinde ve kanserle mücadelede fayda sağlayabilecek besinler arasındadır. Böbrek hastalıklarını iyileştirir, kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Şekeri dengelemeye yardımcıdır, ruh sağlığına faydalıdır, depresyondan uzak tutar. Kanseri için uygulanan kemoterapinin başarısını arttırmada rol oynar. Anne süt üretimini arttırdığı için annelerin ve anne adaylarının tüketilmesi önerilir. HIV ve MS tedavisinde de tüketimi tavsiye edilmektedir.

Asparagus (Kuşkonmaz)

İncir

Otantik hoş bir görüntüye sahip olan incir, iştah açar. Kurusu da tazesi de muhteşem, tatlı bir lezzettir. İncir; mineral, demir, fosfor, klor, A, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bağırsakları temizlemesini sağlar, idrar söktürücü özelliğine sahiptir, sindirime yardımcı olur ve kilo vermek isteyenlerin tüketebileceği yiyecekler arasında yer alır. Kemikleri güçlenmesinde, kanseri önlemeye yardımcıdır ve kolon kanserinin tedavisinde kullanılan besinlerden biridir. Vücut şekerini düzenleyerek kontrol altına alır, kalp hastalıklarıyla mücadelede ve kolesterolün dengelenmesi konusunda yardımcıdır. Bronşiti atlatmakta da yardımcı olur. Birçok hastalığa çare olan ve protein oranı çok yüksek bu şifalı meyve hafızanın güçlenmesini sağlar ve tatlı ihtiyacını giderilmesinde tercih edilmektedir. Saç köklerini güçlendirerek sağlıklı ve kuvvetli saçlara sahip olmanızı sağlar. Diyet yapanlar, kalorisi yüksek olduğu için özellikle tüketirken dikkatli olmalılar, vücut şekeriniz yükselmesine sebep olabilir.

İncir

Antep Fıstığı

Herkesin keyifle tüketmekten zevk aldığı kuruyemişlerden biri olan antep fıstığı tadının güzelliğinin yanında yararları sayesinde süper besin kategorisinde yer almaya hak kazanmıştır. Potasyum ve vitamin bakımından oldukça zengin olan antep fıstığı; akciğerin temizlenmesi sağlar, enfeksiyonları yok eder, göğüs ağrılarını iyileştirir, öksürüğün azalmasını, bedeni ve zihni güçlendirmeye yardımcı olur, vücuda enerji verir, yorgunluk hissinin azalmasını sağlar. Kandaki kolesterolü dengemesinde, kalp hastalıklarını ve böbrek ağrılarını azaltmada, bağırsakları temizlenmesinde etkin rol oynar, kansızlığın önlenmesinde faydalıdır, damar tıkanıklarının oluşmamasını sağlar. Düşük kalorili kuruyemişlerden olan antep fıstığı; vücut şekeri dengeler, gün boyu tok kalmanızı sağlar, vücudun yararlı yağ ihtiyacını karşılanması sağlar ve göz hastalıklarına çare olur. Kuru ciltler için nem sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Antep Fıstığı

Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Sindirim sistemini kolaylaştırması yönünden en önemli besinlerden biri olarak gösterilir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan kötü hücreleri etkisiz hale getirilmesinde ve toksinlerin atılınması etkin rol oynar. Kemikleri kuvvetlendirir ve karaciğeri kurur. Kansızlık problemi yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür. Az miktarda kullanıldığında zeytinyağının oranı ayarlandığında hızlı yağ yakımını da sağladığından dolayı diyetlerde az miktarda kullanılması önerilir. “Sıvı altın” olarak adlandırılan zeytinyağı, kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağı saçlarınızı ve cildinizi besler, nemlendirir ve canlandırır. Kalp ve damar hastalıklarıyla savaşır, kolesterolü düşmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir, safra taşı oluşumunu da engeller. Kanserin birçok türüyle savaşır ve hücre zarını koruyucu etkiye sahiptir.

Zeytinyağı

Reklam